Yamalar-Hileler-Metin2
SİTEMİZDEKİ NİTELİKLERDEN YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUNUZ...
SİTEYE MODARATÖR ALINACAKTIR GÖREV ALMAK İSTİYENLER

cemtiginsipahi@hotmail.com u eklesin
Yamalar-Hileler-Metin2
SİTEMİZDEKİ NİTELİKLERDEN YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLUNUZ...
SİTEYE MODARATÖR ALINACAKTIR GÖREV ALMAK İSTİYENLER

cemtiginsipahi@hotmail.com u eklesin
Yamalar-Hileler-Metin2
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Yamalar-Hileler-Metin2

Yamalar-Hileler-Metin2

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Tekeden Süt Çıktı !

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Tekeden Süt Çıktı ! Empty
MesajKonu: Tekeden Süt Çıktı !   Tekeden Süt Çıktı ! EmptyPaz Ekim 03, 2010 4:19 am

Teke süt verdi

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde, olmayacak şeyleri olur duruma getirmek anlamı taşıyan ``tekeden süt çıkarmak'' deyimi gerçek oldu.

Besici Yahya Yılmaz'a ait saanen cinsi tekenin (erkek keçi) süt vermesi şaşkınlık yarattı.

Alakeçi Köyü'nde besici Yahya Yılmaz'ın (41) süt veren tekesi Bayramiçli küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin bugünlerde en çok konuştuğu konu oldu. 250 keçilik sürüsü bulunan Yahya Yılmaz, bir süre önce saanen cinsi 2 yaşındaki tekesinin memelerinin şiş olduğunu fark etti. Genç besici, bu sebeple rahatsızlandığını gördüğü hayvanın memelerine dokunduğunda süt akınca şaşırdı. Veterinerden bilgi alan Yılmaz, bu durumun çok nadir görüldüğünü, ancak şanslı bir durum olduğunu öğrendi. Bu şans da tekenin çiftleştiği keçiden olan dişi yavruların henüz 6 aylıkken süt vermesiyle ikiye katlandı. İlçede bu durumu öğrenin çok sayıda besici tekeyi görmek için Yahya Yılmaz'ın kapısını çalıyor. Hatta fiyatının çok üstünde para verip tekeyi satın almak isteyenler de oldukça fazla. Ancak sahibi, bereketli hayvanını satmaktan yana olmasa da yakın çevresine tekesini çiftleştirmede kullanılmak üzere ödünç veriyor.

20 yıldır keçi besiciliği yaptığını belirten Yahya Yılmaz, ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını ifade ederek, ``Tekenin memelerinden süt geldiğinde çok şaşırdım. Böyle bir şeyi daha önce ne gördüm, ne de duydum. Ama benim başıma geldi. Günde 250 grama yakın süt veriyor. Sağmadığım zamanlarda hayvan asabileşiyor. Onu rahatlatmak için sütü mecburen sağıyorum. Ama hiçbir şekilde kullanmıyorum. Tekenin verimli olması bizim de yüzümüzü güldürdü. Çiftleştiği keçilerin yavruları bile 6 aylıkken süt veriyor. Normalde bir keçi yavrusu 1 yaşından önce kolay kolay süt vermez. Satın almak isteyenler var. 5 bin liraya kadar teklifte bulunanlar oldu. Ancak iyi bir ırk elde etmek için satmayı hiç düşünmüyorum. Sadece, yakın arkadaşlarıma çiftleştirmede kullanmak üzere ödünç olarak veriyorum'' dedi.

Konuyla ilgili bilgi veren Veteriner Onur Kocabıçak da ``Bu olay süt verimi fazla olan ırklarda, özellikle saanen ırkında çok az olmak üzere görülebiliyor. Ben de 8 yıllık veteriner hekimim ve böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyorum. Anne ve babası bol süt damarlı olan hayvanlarda çok ender rastlanan bir durum'' diye konuştu.
https://pvpturk.yetkinforum.com

Tekeden Süt Çıktı !
1 sayfadaki 1 sayfası